Na pytanie „Czy potrzebne są zmiany w dyrektywie turystycznej oraz ustawie o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych” odpowiedzą eksperci Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA). Ta organizacja pojawi się na targach pierwszy raz, od razu w roli partnera merytorycznego. Spotkanie ma na celu przedstawienie doświadczeń praktyków – agentów turystycznych, organizatorów turystyki i MICE – i wyjaśnienie kwestii budzących najwięcej wątpliwości. Podobnej tematyce, ale widzianej z innej perspektywy, poświęcony będzie, zorganizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, panel dyskusyjny „Reforma prawa turystycznego – pierwsze doświadczenia i dalsze kroki na przyszłość”. Branżowcy przekonają się jak wygląda problem z punktu widzenia ustawodawcy – zapowiada w komunikacie biura prasowego targów ich rzecznik Tomasz Rosset.
Czytaj też: „Włochy krajem partnerskim TT Warsaw 2018”.
Trudny sezon turystyki wyjazdowej
„Lato 2018 – sezon marzeń, czy sezon porażek? Rynek turystyki wyjazdowej w warunkach bezwzględnej konkurencji” to z kolei tytuł konferencji, na którą zaprosi dziennik „Rzeczpospolita” i jej serwis dla branży turystycznej Turystyka.rp.pl. Eksperci Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata przedstawią ocenę mijającego roku w turystyce wyjazdowej. Przedstawiciele największych biur podróży podzielą się swoimi tegorocznymi doświadczeniami – wyjątkowymi pod wieloma względami. Przedstawiony zostanie również bilans pierwszych miesięcy działania ustawy o imprezach turystycznych, z którego będzie wynikać kto zyskał, a kto stracił na jej wprowadzeniu. Organizatorzy chcą też rozpocząć dyskusję, czy nie należałoby zrezygnować ze składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny lub obniżyć wymagań co do obowiązkowych gwarancji dla touroperatorów. Tematem rozmów będą też zmiany jakie zachodzą na rynku czarterów. Wśród panelistów znajdą się przedstawiciele największych biur podróży, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, linii lotniczych, firm ubezpieczeniowych, agenci turystyczni oraz eksperci organizacji branżowych.
Nie tylko zagranica
Jak pisze Rosset, turystyka przyjazdowa i krajowa również znalazła swoje miejsce w merytorycznej części targów. Rosnące zainteresowanie agroturystyką będzie przedmiotem seminarium „Promocja oferty turystyki wiejskiej” przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Agroturystyka będzie też jednym z wiodących tematów spotkania „Lubelskie. Smakuj życie”, na które zapraszają Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.
„Wątpliwości związane z propozycją wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej zostaną poruszone w trakcie debaty zorganizowanej przez portal WaszaTurystyka.pl. Uczestnicy będą dyskutować, jakie byłyby zalety jej wprowadzenia, dokąd powinny być kierowane uzyskane z niej pieniądze i jak powinny być one dzielone, a także, jak opłata funkcjonuje w innych krajach europejskich” – czytamy w komunikacie.