Emilewicz ma propozycje, ratujące branżę turystyczną

Gwarancje rządowe na zwroty dla klientów biur podróży, gwarancje dla zabezpieczeń touroperatorów, pomoc w zniesieniu ograniczenia w zapełnianiu samolotów i w przedłużeniu zwolnienia z ZUS i postojowego dla małych firm.

Publikacja: 15.06.2020 22:15

Emilewicz ma propozycje, ratujące branżę turystyczną

Foto: Fot. Ministerstwo Rozwoju

To najważniejsze propozycje jakie od wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz usłyszała dzisiaj branża turystyczna podczas spotkaniu z panią premier i kierownictwem resortu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele większości sektorów turystyki, w tym prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, wiceprezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Piotr Henicz, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Chiliński, wiceprezes PIT Andrzej Kindler, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, koordynator Zespołu Kryzysowego Bartosz Bieszyński, wiceprezes SOIT Łukasz Adamowicz, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski, prezes targów TT Warsaw Urszula Potęga i prezes Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Cristescu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych Rafał Jańczuk. Część z nich była już obecna na naradzie w zeszłym tygodniu, a część była zaproszona pierwszy raz.

Według naszych rozmówców rozmowa była bardzo rzeczowa, premier zasygnalizowała rozwiązania problemów przedstawionych jej podczas pierwszej narady.

CZYTAJ TEŻ: Emilewicz podjęła rozmowy z branżą turystyczną

Pierwszym jest problem kończącego się we wrześniu odroczenia o 180 dni konieczności zwrócenia klientom wpłaconych przez nich przed pandemią pieniędzy za imprezy odwołane z powodu epidemii. Touroperatorzy zwracali uwagę, że stan niefunkcjonowania zwykłej turystyki przedłuża się ponad wszelkie przewidywania. Wicepremier zaproponowała rozwiązanie, w którym rząd zagwarantuje pożyczki na ten cel. Kredyt miałby zaciągnąć Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który z kolei udzieliłby pożyczek na zwroty touroperatorom.

– We wrześniu nastąpi kumulacja zobowiązań organizatorów turystyki – wyjaśnia Piotr Henicz. – Z jednej strony będą musieli zacząć wypłacać zaliczki, klientom którzy nie zgodzili się na przełożenie wyjazdu lub zamiany na voucher, a z drugiej – musieliby ponosić koszty nowych gwarancji. To bardzo groźny moment, może okazać się, że obu tych ciężarów finansowych nie udałoby się w jednym czasie spiąć.

Inny problem zgłaszany przez branżę to konieczność uzyskania nowych gwarancji przez biura podróży na działalność w kolejnym sezonie. Większości biur obecne gwarancje kończą się we wrześniu. Gwarancje wykupowane w towarzystwach ubezpieczeniowych są dosyć kosztowne, a przede wszystkim wymagają dużych zabezpieczeń (np. wielomilionowych kaucji w gotówce). Na jeden rok rząd udzieliłby gwarancji pod takie zabezpieczenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Biurom podróży łatwiej będzie o gwarancje

Emilewicz zobowiązała się też do postulowania w Głównym Inspektoracie Sanitarnym i Ministerstwie Zdrowia zniesienia przepsiu nakazującego przewoźnikom lotniczym pozostawienie co drugiego fotela wolnego. Bez spełnienia tego warunku – podkreślają touroperatorzy i linie lotnicze – nie ma mowy o wznowieniu lotów czarterowych, będą bowiem nieopłacalne.

– Pani premier wyraziła pełne poparcie dla nas w tej kwestii – dodaje Henicz.

PISALIŚMY O TYM: Emilewicz poparła branżę turystyczną w kwestii „latania w kratkę”

Co dla małych firm, takich, jak agenci turystyczni, piloci i przewodnicy? Według naszych rozmówców Emilewicz zaoferowała rozpatrzenie możliwości przedłużenia im umorzenia ZUS, wypłacenia przez kolejne miesiące (jak długo, to nie było w rozmowie określone) postojowego, a także uruchomienia niskooprocentowanych mikropożyczek. Poprosiła branżę turystyczną o przygotowanie informacji, ile osób musiałyby objąć takie rozwiązania.

– Chodzi o to, żeby utrzymać zatrudnienie w firmach, które jeszcze przez najbliższe miesiące nie odzyskają równowagi. Turystyka będzie się odradzać powoli – wskazuje Andrzej Kindler.

– Problemy agentów turystycznych poruszane były przy okazji różnych wątków dyskusji – podkreśla Marcin Chiliński. – Jesteśmy dobrej myśli, bo widzieliśmy prawdziwe zainteresowanie pani premier.

Jakby na potwierdzenie tych słów w wieczornym wystąpieniu zamieszczonym na Tweeterze Emilewicz ogłosiła, że Ministerstwo Rozwoju przygotuje specjalny pakiet dla branży turystycznej. – Będą tam szczególne rozwiązania dla najmniejszych podmiotów działających w branży: przewodników, pilotów wycieczek i agentów – wymieniła. Zaznaczyła, że to będzie wymagało więcej pracy, a także notyfikowania przez Komisję Europejską.

Zadowoleni z rozmowy są też przedstawiciele sektora MICE. – Branża B2B leży, obłożenie na poziomie 5 procent – relacjonuje Łukasz Adamowicz. – Nie wystarczy, że w weekend hotele były wypełnione, kiedy leży ruch MICE i incentive, nie ma też gości z zagranicy. Pani premier słuchała ze zrozumieniem o tymi notowała.

Branża postulowała obniżenie VAT na usługi spotkań i noclegów, celem pobudzenia popytu. Proponowała wprowadzenie preferencyjnych cen mediów dla obiektów noclegowych, konferencyjnych i targowych.

Jak dodaje Bartosz Bieszyński, była też mowa o bonie turystycznym. – Z tego co słyszymy nieoficjalnie, bon ma działać szerzej [niż wcześniej zapowiadany], nie tylko będzie można nim płacić za noclegi, ale też za pakiety, imprezy rozrywkowe i wydarzenia – opowiada.

– Jesteśmy pod wrażeniem jak szybko i konkretnie pani premier zaproponowała rozwiązania odpowiadające na zgłaszane przez nas problemy – komentuje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. – Ale do ostatecznych projektów ustaw jeszcze daleko. Dlatego umówiliśmy się za tydzień na kolejne, robocze spotkanie.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty