Komisja gospodarki narodowej i innowacji Senatu rekomenduje izbie rozszerzenie katalogu beneficjentów w ustawie zwanej mikrotarczą dla turystyki.
Komisja kontynuowała dzisiaj posiedzenie przerwane w sierpniu. Przedmiotem jej obrad była ustawa „o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”.
CZYTAJ TEŻ: Odroczenie tarczy dla turystyki. Sukces czy porażka?
Senatorowie pochylili się nad kilkudziesięcioma poprawkami – co ciekawe, nie było wśród nich poprawek przygotowanych przez Turystyczną Organizację Otwartą, a rekomendowanych przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – w tym tzw. autopoprawkami, czyli wniesionymi przez samych projektodawców, co w tym wypadku oznaczało rząd. Część miała charakter legislacyjny lub porządkowy.
Najistotniejsze poprawki zgłosił senator Adam Szejnfeld, dotyczyły one włączenia do grona podmiotów, które mogłyby skorzystać ze zwolnienia z ZUS lub z postojowego. Chodziło między innymi o takie zawody jak organizatorzy turystyki, wszyscy piloci i przewodnicy (w ustawie są tylko sezonowi), właściciele kempingów i pól namiotowych, agencje reklamowe, organizatorzy targów i kongresów, transport autokarowy,
W wypadku postojowego Szejnfeld wymienił PKD: 52.29.C, 55.30.Z, 73.11.Z, 79.11, B, 79.12.Z, 79.90.A i 82.30.Z. A zwolnienia z ZUS: 49.39.Z, 52.29.C, 55.10.Z, 55.30.Z, 73.11.Z, 79.11.B, 79.12.Z.