Senatorowie nie odbyli nawet debaty. Chociaż Szejnfeld początkowo proponował, żeby omówić ustawę i żeby można było zadać pytania obecnemu na posiedzeniu wiceministrowi rozwoju Andrzejowi Gutowi-Mostowemu i wysłuchać jego odpowiedzi, a dopiero resztę pracy przełożyć na kolejne posiedzenie komisji, która zbierze się zapewne przed następnymi obradami Senatu zaplanowanymi na 10 września (dzisiejsze obrady rozpoczną się o 17 i potrwają do jutra). Ostatecznie prowadzący obrady, wiceprzewodniczący komisji Wojciech Piecha, poddał wniosek o przerwanie posiedzenia od razu. Większość senatorów była za tym rozwiązaniem.
Tarcza dla turystyki została uchwalona w piątek, 14 sierpnia. Cały proces legislacyjny (trzy czytania) przebiegł w Sejmie w jeden dzień. Gdyby Senat uchwalił do niej poprawki, a wszytko na to wskazywało, wróciłaby do Sejmu. Oficjalne posiedzenie tej izby zaplanowane jest na 16-17 września, według nieoficjalnych informacji niewykluczone jednak, że zostanie ona zwołana szybciej, jeszcze w tym tygodniu. Jeśli by się tak stało ustawa mogłaby wejść w życie wcześniej. Jak mówią przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, nawet jednak w wydłużonym wariancie, ustawa zadziała i pomoże branży turystycznej na czas (chodzi głównie o uruchomienie Turystycznego Funduszu Zwrotów).
Podobnie z takiego obrotu sprawy zadowoleni są przedstawiciele Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki, którzy przysłuchiwali się na miejscu w Warszawie obradom komisji, a wcześniej spotkali się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Jak mówią, dodatkowy czas chcą wykorzystać na przygotowanie poprawek do „dziurawej jak durszlak” ustawy i przekonać senatorów do ich przyjęcia.
Delegacja Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki wzięli udział w obradach komisji (z prawej Andrzej Wnęk). Fot. Filip Frydrykiewicz
Foto: turystyka.rp.pl
Przypomnijmy, że ustawa „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” przewiduje powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który umożliwi zwroty wpłat klientom biur podróży, a także Funduszu Pomocowego na wypadek nadzwyczajnych sytuacji, jak np. klęski żywiołowe lub pandemia – zakłada projekt .
Nowe instrumenty finansowe dla turystyki