Tarcza 6.0 – senatorowie dodają więcej turystyki. Rząd jest przeciw

W ustawie zwanej tarczą 6.0 dla branż, które ucierpiały w listopadzie przez pandemię i częściowy lockdown, senatorowie rozszerzyli grupy beneficjentów o kilkadziesiąt PKD, w tym wiele zawodów z turystyki.

Nad ustawą pracowały połączone komisje gospodarki narodowej i innowacyjności oraz rodziny, polityki senioralnej. W sumie miały do przegłosowania prawie 500 poprawek. Najwięcej, bo 308, zgłosił ich senator Adam Szejnfeld (KO). Po kilkadziesiąt przedstawili Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Krzysztof Kwiatkowski z Wadimem Tyszkiewiczem (niezależni). Tempo zgłaszania poprawek i ich liczba spowodowały, że gubili się w nich senatorowie i senaccy legislatorzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Senat: Kolejne sektory turystyki dodawane do tarczy 6.0

Wiele z tych poprawek miało na celu rozszerzenie katalogu osób, którym należy się pomoc za listopad. Wśród nich cała paleta zawodów turystycznych, określonych przez numery PKD.

Szejnfeld mocno podkreślał też, że bez pomocy nie można zostawić osób, które rozpoczęły pracę w danym zawodzie po listopadzie 2019 roku. Wcześniejsze tarcze je ominęły.

Senator walczył również, aby tak sformułować przepisy, żeby pieniądze z pomocy trafiły tylko do tych przedsiębiorców, którym rzeczywiście się one należą ze względu na to, że ich przychody pochodzą z wykonywania zawodu określonego danym PKD. Wyjaśniał, że ktoś może mieć wpisane, jako wiodącą działalność taką, która wcale nie jest jego główną działalnością.

Przeciwko temu wystąpił reprezentujący rząd wiceminister rozwoju Marek Niedużak. Jak tłumaczył, przyjęcie formuły proponowanej przez Szejnfelda może spowodować sparaliżowanie całej pomocy, ponieważ ZUS będzie musiał sprawdzać przepływy pieniędzy w każdej firmie, która się o pomoc ubiega. Co jest praktycznie niewykonalne w krótkim czasie.

Senatorowie przyjęli zasadę, że nie dzielą pomocy na poszczególne PKD, tylko wszystkim grupom zawodowym dają te same narzędzia: zwolnienie ze składek ZUS, prawo do ubiegania się o postojowe i o dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Pracy i dopłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. To usprawniło głosowanie, chociaż i tak trwało ono ponad cztery godziny.

W ten sposób przegłosowali dodanie do ustawy następujące zawody związane z turystyką: transport pasażerski (PKD 49.39.Z, rząd był przeciw), działalność hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania (PKD 55.10.Z, rząd przeciw), działalność obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z, rząd przeciw), działalność agentów turystycznych (PKD 79.11.A, rząd przeciw), działalność pośredników turystycznych (PKD 79.11.B D, rząd przeciw), działalność organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z, rząd przeciw), działalność agentów IATA (PKD 79.90.C, rząd najpierw był za, teraz przeciw).

Niejasne są losy poprawki dodającej działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (PKD 79.90.A). Dwie poprawki w ich sprawie – rządowa, zgłoszona przez senator Marię Koc i „opozycyjna” Szejnfelda – skrzyżowały się bowiem.

Stanowisko negatywne rządu oznacza niemal na sto procent, że większość sejmowa odrzuci je, kiedy ustawa wróci do Sejmu. Sejm zajmie się ustawą już podczas bieżącego posiedzenia, które rozpoczęło się w piątek i będzie kontynuowane jeszcze w sobotę.

CZYTAJ TEŻ: Premier ogłasza tarczę PFR 2.0. Pomoc dla turystyki, gastronomii, hoteli

Mnogość poprawek, czasem podobnych, innym razem wykluczających się lub krzyżujących i bardzo krótki czas na ich rozpatrzenie mogła spowodować pomyłki. Dlatego z ostateczną oceną warto wstrzymać się do głosowania w Sejmie.

Przypomnijmy, że ustawa zawiera także przepisy, dzięki którym od tej pory rząd będzie mógł, w uproszczonym trybie racjonować pomoc poszczególnym grupom zawodowym. Będzie mógł robić to rozporządzeniami, bez konieczności uruchamiania pełnej ścieżki legislacyjnej zaczynającej się od przygotowania projektu ustawy i przepuszczania jej przez Sejm i Senat. Tak kierowana pomoc będzie mogła być powieleniem tego co jest w tarczy 6.0, z tym, ze rzad będzie mógł dodawać nowe PKD, wybierać formy pomocy i przedłużać ją na kolejne miesiące.

Mogą Ci się również spodobać

Śnieg paraliżuje lotnisko Szeremietiewo

Na moskiewskim międzynarodowym lotnisku Szeremietiewo odwołano dziś 118 odlotów i przylotów, w tym do ...

Traveldata: Wakacje na Cyprze droższe o 700 złotych

Ceny wycieczek w biurach podróży rosną. W ciągu tygodnia średnio zdrożały o 12 złotych, ...

Anna Krupka nowym wiceministrem sportu i turystyki

Posłanka PiS Anna Krupka odebrała dzisiaj nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i ...

Moxy – 120 pokojów w półtora roku

Pod koniec przyszłego roku w trzygwiazdkowym hotelu marki Moxy przy lotnisku w Poznaniu zamieszkają ...

Greckie lotniska w niemieckich rękach

Niemiecka firma Fraport wydzierżawiła na 40 lat 14 greckich lotnisk. Zapłaci za to 1,2 ...

Bułgaria tylko minimalnie poprawiła turystyczny wynik

O 0,4 procent wzrosła liczba turystów zagranicznych, którzy w zeszłym roku odwiedzili Bułgarię. Łącznie ...