Beskidzcy przedsiębiorcy: Mówimy dość zamknięciu

Nie wiemy, co nas czeka po 17 stycznia, nasza sytuacja jest dramatyczna, chcemy pracować, ale nam nie wolno, przy czym rząd nie daje żadnej pomocy – mówią przedsiębiorcy skupieni w organizacji Wiślański Skipass z Beskidów.

Przedsiębiorcy zorganizowali w Wiśle konferencję prasową, podczas której apelowali do rządu o określenie, czy będą mogli po 17 stycznia, kiedy skończą się ferie i obostrzenia zawarte w rozporządzeniu rządu z grudnia, otworzyć stoki, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, hotele i restauracje.

CZYTAJ TEŻ: Gminy górskie: Zaostrzymy reżim sanitarny, ale dajcie nam pracować

– Pokazaliśmy, że potrafimy funkcjonować z zachowaniem reżimu sanitarnego – zapewniał pełnomocnik zarządu Wiślańskiego Skipassu Arkadiusz Matuszyński. – Policja kontrolowała stoki i nawet nie było jednego upomnienia. Ludzie na stokach są ubrani w rękawice, skafandry, mają maski na twarzach. Nie rozumiemy, dlaczego sklepy są otwierane, a na świeżym powietrzu nie można prowadzić działalności. Mówimy dość.

Utrzymanie infrastruktury narciarskiej jest bardzo kosztowne. Właściciele chcą być przygotowani na otwarcie, ale nie wiedzą, kiedy będą mogli to zrobić. Samo naśnieżanie kosztuje nawet 10 tysięcy złotych dziennie. Bije licznik strat, wiele firm jest na skraju bankructwa, trzeba zwalniać pracowników, a przedsiębiorcy popadają w depresję.

ZOBACZ TEŻ: Gowin: Wkrótce wsparcie dla gmin górskich. Rzecznik MŚP: A co z resztą?

Pomoc rządu, nawet jeśli jest szykowana, to nie wiadomo, kiedy przyjdzie, kogo obejmie i jak zadziała. Zresztą raczej będzie działać wstecz, a każdy dzień bez możliwości pracy przynosi straty. – Jesteśmy lekceważeni, rząd nie odpowiada na nasze apele, a to co szykuje, robi bez konsultowania z nami – mówiła prezes Karolina Wantulok, prezes Wiślańskiej Organizacji Turystycznej.

Przedsiębiorcy wskazują, że ludzie potrzebują ruchu i powietrza – pokazał to ostatni weekend, kiedy miejscowości górskie pełne były turystów jednodniowych. Chociaż nie mogli jeździć na nartach, korzystali z sanek. Na drogach tworzyły się korki. – ludzie chcą wypoczywać, przyjeżdżają, ale my nic z tego nie mamy – wskazywał jeden z przedsiębiorców.

W czwartek lub w piątek przedsiębiorcy z Wisły i Szczyrku zamierzają zdecydować, jaką przyjąć taktykę, coraz liczniejsze są głosy za ogłoszeniem nieposłuszeństwa obywatelskiego i otwarciem biznesów, nawet jeśli rząd podtrzyma zakaz.

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpania chce zatrzymać turystów

Powrót zainteresowania wypoczynkiem w Turcji, Egipcie i Tunezji niepokoi hiszpańskie regiony, które już zaplanowały, ...

Australia zamknięta do 2021 roku

Australia prawdopodobnie nie otworzy się ponownie dla podróżnych z zagranicy do przyszłego roku, ale ...

Grace Bay najpiękniejszą plażą świata

Plaże Bahamów, Brazylii i Kuby okupują czołówkę najnowszego rankingu Top 25 Travellers’ Choice portalu ...

Śnieżyca unieruchomiła lotnisko w Genewie

Z powodu gwałtownych opadów śniegu lotnisko w Genewie jest zamknięte Kierownictwo portu informuje na ...

LOT proponuje pracę pilotom ze Small Planet

Pilotów, stewardów i stewardesy, którzy stracili pracę w wyniku kłopotów finansowych linii czarterowej Small ...

Rixos otworzy gigantyczny hotel w Egipcie

1636 pokojów ma hotel Rixos, który otworzy się w przyszłym roku w egipskim kurorcie ...