Polacy na wakacjach zaciskają pasa. Skracają pobyty, jedzenie kupują w dyskontach

Polacy wyjeżdżają na urlop równie często, co w zeszłym roku, ale na krócej. Oszczędzają też na wyżywieniu, stąd na przykład wiele pytań do właścicieli obiektów o wyposażenie pokojów czy apartamentów w sprzęt kuchenny - wynika z analizy platformy Noclegi.pl zebranych na półmetku wakacji.

Publikacja: 25.07.2022 11:34

Polacy na wakacjach zaciskają pasa. Skracają pobyty, jedzenie kupują w dyskontach

Foto: PAP, Andrzej Lange

W porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena noclegu dla jednej osoby wzrosła o około 8 procent - z 88 do 95 złotych - pisze platforma Noclegi.pl w komunikacie podsumowującym pierwszą połowę wakacji. Podstawą analizy są własne dane rezerwacyjne.

- Na półmetku wakacji trudno jeszcze o ostateczne wnioski i podsumowania, bo widzimy, że okno rezerwacyjne bardzo się skraca i decyzje wyjazdowe podejmowane są w ostatniej chwili. Ten sezon charakteryzuje skrócenie wyjazdów, średnio o jeden dzień, i właśnie odkładanie rezerwacji na ostatni moment - podkreśla ekspert Noclegi.pl Natalia Jaworska, cytowana w komunikacie.

W zeszłym roku średni czas rezerwacji krajowych wakacji wynosił cztery-pięć dni, w tym roku są to średnio trzy-cztery dni. Polacy skracają wyjazdy z powodu wzrostu nie tyle cen usług noclegowych, ile cen usług towarzyszących czy też paliw.

Najwięcej rezerwacji, jak w zeszłym roku, jest w Zakopanem, Gdańsku, Krakowie, Kołobrzegu i Warszawie. W pierwszej piątce ceny kształtują się średnio od 91 złotych od osoby za noc w Zakopanem do aż 120 złotych w Gdańsku. Za wyjazd do Gdańska na trzy noce trzyosobowa rodzina musi więc zapłacić średnio 1162 złotych.

Czytaj więcej

IGHP: Hotelarze zadowoleni z czerwca. „Satysfakcjonujący poziom obłożenia”

Skrócenie wyjazdu, omijanie głównych kierunków turystycznych i wybór tańszych miejsc zakwaterowania to nie jedyny sposób na tańsze wakacje. Polacy zaczęli też oszczędzać na wyżywieniu.

- Mamy wiele zapytań, jak daleko od obiektu znajdują się sieciowe sklepy spożywcze i dyskonty, goście wypytują też bardziej szczegółowo niż dotąd o stan wyposażenia kuchni w domkach czy apartamentach - relacjonuje ekspert Noclegi.pl. - Własny grill, kuchenka i lodówka turystyczna to częsty ekwipunek turystów wybierających się na przykład nad jeziora - dodaje.

Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali, co zrobić z wolnym w sierpniu, jeszcze znajdą noclegi za mniej niż 80 złotych od osoby za noc. Na przykład w Wiśle średnia cena to 77 złotych - czteroosobowa rodzina zapłaci więc za trzy noce 957 złotych. Jeszcze taniej jest w Bukowinie Tatrzańskiej czy Białym Dunajcu.

Kto chce wypocząć nad wodą, może pojechać na Mazury, chociaż raczej nie do Mikołajek - tak zwana Mazurska Wenecja jest bowiem tak droga jak Gdańsk czy Sopot - podpowiadają Noclegi.pl.

Popularne Trendy
Opłata turystyczna to dobry pomysł. Zyski powinien dzielić samorząd
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Hotele
TripAdvisor pokaże tylko oficjalną kategorię hoteli
Biura Podróży
Ranking globalnych agentów turystycznych. Booking pokonał Expedię
Hotele
W Attyce powstanie od zera ogromny luksusowy kompleks turystyczny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Hotele
IGHP: Maj był dla hotelarzy najlepszym miesiącem w tym roku