Voucher jest zapisany w ustawie zwanej tarczą antykryzysową. Jest przewidziany dla klientów biur podróży i innych organizatorów wypoczynku i rozrywki jako zachęta, by nie wycofywali wpłaconych na poczet wyjazdu lub imprezy pieniędzy. Masowe ich wycofywanie spowodowałoby gigantyczne kłopoty tych instytucji.
CZYTAJ: Voucher biura podróży – instrukcja obsługi
Voucher, jaki można dostać zamiast gotówki jako obietnicę uzyskania w przyszłości usługi ustawowo jest ważny przez rok od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę. Ale wiele biur podróży oferuje bony ważne dłużej. W wypadku opłacenia wycieczek, klienci mogą je dzięki voucherowi zamienić na inne.
– Zachęcam wszystkich do skorzystania z voucherów i nieodwoływania podróży — mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. – W ten sposób wesprzemy polską branżę turystyczną w tym trudnym czasie.
Jak przypomina wiceminister, w wypadku biur podróży voucher jest bardzo bezpiecznym sposobem rozliczenia się z organizatorem, ponieważ jest zabezpieczony gwarancją biura podróży i dodatkowo przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, na wypadek gdyby touroperator musiał ogłosić niewypłacalność.