Przedsiębiorcy turystyczni pozwali rząd. Za niekonstytucyjny lockdown

Około 60 przedsiębiorców turystycznych skupionych w Turystycznej Organizacji Otwartej złożyło dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew zbiorowy o uznanie za zasadne ich roszczeń wobec Skarbu Państwa.

Publikacja: 07.01.2021 19:26

Przedsiębiorcy turystyczni pozwali rząd. Za niekonstytucyjny lockdown

Foto: Adobe Stock

– Złamano nasze prawa obywatelskie – wyjaśnia prezes TOO Alina Dybaś-Grabowska. – Rząd wprowadził przepisy ograniczające naszą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej z pogwałceniem konstytucji. Bez zastosowania przewidzianych na takie sytuacje, jak epidemia, środków, na przykład stanu nadzwyczajnego.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorcy turystyczni mają pozew zbiorowy przeciw państwu

Jak mówi Dybaś-Grabowska, wśród składających pozew są właściciele niedużych biur podróży, firm autokarowych, agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni.

Pozew przygotowała kancelaria znanego warszawskiego adwokata Jacka Duboisa. Poszkodowani występują w nim o odszkodowanie za straty spowodowane zamknięciem ich biznesów i za utracone zyski. – To jest pozew o uznanie naszego prawa do wysuwania roszczenia – dodaje Dybaś-Grabowska. – W tym pozwie nie chodzi na razie o rozstrzyganie wysokości odszkodowania, to będzie w następnym etapie, ale o samo przyznanie czy wskazując na łamanie konstytucji mamy rację. Na razie nasze roszczenia szacujemy na kilkadziesiąt milionów złotych. Kompletowanie dokumentów zwykle trwa, nie chcieliśmy już przedłużać tych przygotowań, złożyliśmy więc pozew, ale przyłączą się do niego następni – zapewnia Dybaś-Grabowska.

WARTO TEŻ: Hotelarze namawiają do składania pozwów przeciw państwu

Prezes TOO przypomina, że pierwszy raz wezwanie do ugody Kancelaria Premiera, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostały od kancelarii mecenasa Duboisa, działającego w imieniu przedsiębiorców, 18 czerwca. – Od tamtej pory oczekiwaliśmy jakichś rozmów, propozycji. Deklarowaliśmy publicznie otwartość. Ale odzewu nie było. Staraliśmy się też nawiązać z rządem rozmowy za pośrednictwem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza, mieliśmy już nawet wytypowanego mediatora, osobę rozpoznawalną w środowisku turystycznym, z autorytetem, ale to też zlekceważono. Pozostało nam walczyć o nasze prawa w sądzie – wyjaśnia Dybaś-Grabowska.

Przekonanie, że mają rację wzmocnił w przedsiębiorcach niedawny (z 27 października, ale dopiero w ostatnich dniach ukazało się jego uzasadnienie) wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który orzekł, że nie wolno karać za ominięcie prawa, wydanego z naruszeniem konstytucji. Sąd rozpatrywał sprawę fryzjera, który 22 kwietnia ostrzygł klienta u siebie w zakładzie, mimo zakazu świadczenia takich usług, wprowadzonego trzy dni wcześniej rządowym rozporządzeniem.

WIĘCEJ CZYTAJ: Koronawirus: Fryzjer wygrywa z państwem lekceważącym konstytucję

Wśród firm, które chcą walczyć o odszkodowania są między innymi biura podróży Funclub (Poznań), Premio Travel (Warszawa) i CC Travel (Ryki), agencje turystyczne Traveliada.pl i Tour Retour (Ostrowiec Świętokrzyski), firmy autokarowe Columbus Trans i Margo Trans (Wrocław) i hotel Piwowar.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska