Jak się okazuje, producenci i sprzedawcy odzieży i sprzętu sportowego i turystycznego, skupieni w Polish Outdoor Group, wystąpili z takim apelem już na początku maja. Przesłali go, jak teraz piszą w komunikacie prasowym, do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju i do Rady Dialogu Społecznego.
„Branża turystyczna to ważna gałąź gospodarki, która skupia wiele różnych podmiotów działających na rynku. Większość z nas, kiedy słyszy „turystyka” myśli przede wszystkim o hotelach, biurach podróży, firmach wynajmujących autokary wycieczkowe. Jednak na tym nie koniec – branża turystyczna to również firmy outdoorowe” – czytamy w piśmie.
Kto tworzy branżę outdoor? Producenci i wypożyczalnie sprzętu sportowego, odzieży i akcesoriów turystycznych, specjalistyczne sklepy turystyczne, organizatorzy biegów i festiwali górskich, organizatorzy szkoleń z zakresu aktywności sportowych (np. kursy wspinaczki), instruktorzy i przewodnicy górscy. Ich też dotknęły skutki pandemii w gospodarce. Zgodnie z rozporządzeniem rządu z 13 marca musieli zamknąć tysiące „placówek i przedsięwzięć”. Z dnia na dzień wiele firm zostało pozbawionych możliwości zarabiania, ludzie zostali bez pracy i środków do życia. Firmy nadal nie wiedzą, czy przetrwają.
„Odnosimy wrażenie, że w projekcie bonu na turystykę 1000 plus rząd skupia się na turystyce wypoczynkowej, zakładając wsparcie przede wszystkim dla operatorów bazy noclegowej. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że ważnym elementem całej branży turystycznej, wpływającym na ożywienie gospodarcze w wielu lokalnych społecznościach i regionach Polski, jest także turystyka kwalifikowana, np. piesza, górska, kajakowa, rowerowa, narciarska, a wraz z nią szereg firm specjalistycznych, takich jak: wypożyczalnie sprzętu turystycznego, kajakowego, narciarskiego, rowerów, żaglówek itp., przewodnicy górscy, instruktorzy wspinania, firmy organizujące szkolenia górsko-turystyczne, organizatorzy wyjazdów związanych z turystyką kwalifikowaną, a także sklepy oferujące sprzęt biwakowy i turystyczny” – napisał do rządu Polish Outdoor Group.
Przywołują informacje na temat tego, jak minister rozwoju wyobraża sobie bon turystyczny 1000+ i dodaja: „Rząd szacuje, że 1000 plus na wyjazdy turystyczne dostanie ponad 7 milionów obywateli. Dla branży turystycznej oznaczałoby to zastrzyk w wysokości 7 miliardów złotych w ciągu 2 lat, w których będzie można wykorzystać bon. Jednak czy jakakolwiek część z tej sumy, będzie miała szansę wesprzeć branżę outdoor?”.