We wszystkich pozostałych krajach tej grupy wskaźniki liczby zakażeń również wzrosły, w tym relatywnie najbardziej w Holandii (z 339 do 2298) i Belgii (z 345 do 621). W tym pierwszym kraju powrócono już do większości poprzednich obostrzeń (mają na razie obowiązywać do 13 sierpnia), a premier kraju oficjalnie przeprosił Holendrów za zbytni pośpiech przy luzowaniu przeciwepidemicznych obostrzeń.
Niepokoić może natomiast wzrost w ostatnim tygodniu wskaźnika nowych zakażeń we Francji (z 248 do 404), która jest krajem dużego ruchu turystycznego. Najniższe wskaźniki w grupie krajów zachodnioeuropejskiej mają obecnie Niemcy (62,3) i Austria (100), w których generalnie stopień przestrzegania zarządzeń i zaleceń władz przez społeczeństwo jest znaczący – wymienia autor.
Z kolei w Europie Środkowo-Wschodniej zbiorczy ważony wskaźnik nowych zachorowań wzrósł z 685 do 748 na milion mieszkańców. Wyniki zawyżyła Rosja (skok z 1424 do 1567 na milion mieszkańców).
Jedną z przyczyn radykalnego spadku liczby zakażeń (bez Rosji) może być stosunkowo ciepła pogoda w większości tych krajów, a więc sytuacja odwrotna od tej sprzed roku, gdy wyjątkowo niskie temperatury (najniższe od 34 lat) panowały wiosną w naszej części kontynentu.
W Polsce tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń imponująco spadł – z 363 do zaledwie 14,6 przypadków na milion mieszkańców.
Wskaźnik zgonów w środkowej części Europy to ostatnio 21,5, a bez uwzględnienia wyjątkowo niekorzystnej sytuacji w Rosji – 2,35. W stosunku do Europy Zachodniej pogarsza ją znaczące przeludnienie mieszkań, często występująca wielopokoleniowość rodzin w gospodarstwach domowych, znaczna transmisja wirusa w zakładach pracy, a także prawdopodobnie mniejsza skuteczności leczenia – pisze Betlej.
Zamieszcza wykresy wskaźników zakażeń i zgonów w dwóch częściach Europy i w Wielkiej Brytanii, jako kraju najbardziej zakażanego mutacją koronawirusa delta.
„Na wykresie tygodniowych wskaźników nowych zakażeń widoczny jest kolejny bardzo wyraźny wzrost tego wskaźnika dla zarażanej nową odmianą wirusa Wielkiej Brytanii szczególnie w relacji z okresem sprzed końca maja. Wcześniej był on w tym miesiącu w źródłowych krajach zachodnioeuropejskich i krajach środkowo-wschodniej części kontynentu średnio odpowiednio 6,2 oraz 3,7-krotnie wyższy od średniej jego wartości dla Wielkiej Brytanii.
Obecnie z powodu silnego wzrostu infekcji wariantem Delta sytuacja ta uległa zupełnemu odwróceniu i to w Wielkiej Brytanii wskaźnik infekcji jest obecnie 3,1 i 4,3-krotnie wyższy niż w Europie Zachodniej i Środkowej.
Stosunkowo niski pozostaje natomiast na razie brytyjski tygodniowy wskaźnik liczby zgonów”.
Poniżej przedstawiamy mapkę krajów docelowych przedstawiającą aktualną sytuację w zakresie wskaźników nowych zachorowań jaka miała miejsce w ostatnim tygodniu wraz z krótkimi komentarzami.
W ostatnim tygodniu liczba zakażeń w tej grupie krajów wyraźnie wzrosła – z 423 do 788.
W ostatnim tygodniu odnotowano kolejny wzrost tygodniowych wskaźników nowych zakażeń w prawie wszystkich ważnych turystycznie regionach Hiszpanii. W Katalonii z 3532 do 4487, na Balearach z 1269 do 1554, a w Walencji i Alicante z 1403 do 1937.
Znaczący wzrost, z 977 do 1385 (przy średniej dla Hiszpanii 1567), odnotowano również na Wyspach Kanaryjskich,
Liczba zakażeń rosła też w Grecji (z 468 do 1092), Portugalii (z 1426 do 1853), Tunezji (z 3102 do 4576) i na Cyprze (z 3721 do 7184). W pozostałych krajach docelowych zanotowano przeważnie nieduży wzrost, z których najważniejszy miał miejsce w Turcji (z 424 do 434).
Obniżył się też tradycyjnie najniższy w tej grupie kierunków wskaźnik nowych infekcji w Egipcie z 16,6 do 9,73 przypadków na milion mieszkańców, czyli o ponad 41 procent.
Źródło map, wykresów i tabeli: Traveldata.
Foto: turystyka.rp.pl
Sytuacja epidemiczna w USA w ostatnim tygodniu wykazała kolejne i to znaczne pogorszenie. Wskaźnik liczby nowych zachorowań wzrósł z 295 do 424 i był o 67 procent wyższy od minimum sprzed dwóch tygodni (254 na milion mieszkańców).
W Japonii sytuacja nieco się poprawiła, gdyż wskaźnik nowych zakażeń obniżył się z 110 do 105. Był on jednak wyższy niż trzy tygodnie temu, gdy osiągnął minimum na poziomie 83,7 przypadków na milion mieszkańców.
W Korei Południowej tygodniowy wskaźnik zakażeń zdecydowanie wzrósł – z 97,5 do 155 na milion mieszkańców.
Tygodniowy wskaźnik liczby nowych zakażeń w Chinach, po wcześniejszych wielomiesięcznych licznych i różnokierunkowych zmianach, spadł z 2,48 do 1,93, ale w ostatnim tygodniu podniósł się do 3,31. Warto też odnotować, że od początku lutego nie odnotowano w tym kraju zgonu z powodu koronawirusa.