Turystyczny Fundusz Gwarancyjny podsumował na naszą prośbę dane pokazujące sprzedaż wycieczek w biurach podróży w 2023 roku. Co miesiąc legalnie działający organizatorzy imprez turystycznych przedstawiają mu, informacje pokazujące, ile zawarły umów na swoje usługi i jaką liczbę klientów one obejmują.
Od stycznia do końca grudnia zeszłego roku tych ostatnich było 7,57 miliona. Dla porównania – rok wcześniej 6,34 miliona, w 2021 roku 4,09 miliona, w 2020 roku 1,09 miliona, a w 2019 roku 7,78 miliona. W zeszłym roku było więc o ponad 200 tysięcy klientów w biurach podróży mniej niż w rekordowym dotychczas ostatnim pełnym roku przed pandemią. Spadek wyniósł 3 procent.
Czytaj więcej
Brytyjska prasa, w tym popularna gazeta „The Mirror”, ostrzegają przed skutkami overtourismu na Wyspach Kanaryjskich. W doniesieniach powołują się na raporty, z których wynika, że niektórym wyspom, na przykład Lanzarote lub Teneryfie, grozi załamanie się systemu, jeśli gości będzie zbyt wielu.
Jeśli porównać zaś rok 2023 do roku poprzedniego, to widać, że liczba turystów korzystających z wypoczynku zorganizowanego skoczyła o ponad 1,2 miliona, czyli o 19 procent.
Więcej turystów w samolotach, mniej w autokarach
Ciekawsze wnioski płyną jednak z analizy danych podzielonych według trzech kategorii. Z 7,57 miliona klientów w całym 2023 roku 4,1 miliona skorzystało z wyjazdów, w których środkiem transportu były samoloty podstawione na zlecenie biur podróży, czyli czartery. Tu zmiana wyniosła 34 procent na plus.