W Polsce najszybciej przybywa łóżek dla turystów

Pixabay

W Polsce, Luksemburgu i na Łotwie najszybciej rośnie liczba miejsc noclegowych dla turystów – podaje Eurostat na podstawie unijnych danych z 2016 roku

Według Eurostatu – urzędu statystycznego Unii Europejskiej – liczba noclegów udzielonych w turystycznych obiektach noclegowych w krajach UE nieprzerwanie wzrasta od 2009 r. i w 2016 r. osiągnęła wartość 3,05 miliarda. 48,6 procent z nich sprzedano zagranicznym turystom. Liczba hoteli i podobnych obiektów w UE wzrosła w tym czasie o 15 tysięcy, czyli 8,1 procent. Łącznie w krajach Unii Europejskiej działało w tym czasie 608 tysięcy tego typu placówek noclegowych.

W 2016 roku najwięcej turystycznych obiektów noclegowych w Unii Europejskiej  znajdowało się we Włoszech – 178,4 tysiąca (29,3 procent), w Chorwacji – 83,2 tysiąca (13,7 procent), w Niemczech – 50,1 tysiąca (8,2 procent) i w Hiszpanii – 48,7 tysiąca (8 procent). W Polsce było 10,5 tego typu obiektów obiektów, co stanowi 1,7 procent całej puli.

Struktura bazy noclegowej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej mocno się różni. Ośrodki zaliczane do grupy „hotele i podobne obiekty” zdecydowanie przeważały w takich krajach jak Cypr (99,7 procent) i Malta (89,1 procent). Z kolei w Chorwacji dominowały pozostałe obiekty noclegowe (98,8 procent). Zdecydowaną większość stanowiły one także na Litwie, w Belgii, we Włoszech i Słowenii (odpowiednio 84,4 procent, 81,5 procent, 81,4 procent i 78,8 procent). Nieco niższy udział tej grupy obiektów odnotowano w Polsce (62,3 procent).

Z danych Eurostatu wynika, że w 2016 roku w turystycznych obiektach noclegowych na terenie Unii Europejskiej oferowano 31,3 mln miejsc noclegowych, z czego 44 procent w obiektach hotelowych. Udział Polski pod względem podaży miejsc noclegowych w obiektach hotelowych wyniósł 2,4 procent (rynku UE).

W porównaniu z wynikami z roku 2015 liczba wszystkich miejsc noclegowych w obiektach hotelowych krajów Unii Europejskiej wzrosła o 2 procent. W tym czasie w Polsce działało 3965 hoteli i podobnych obiektów noclegowych. Stanowiły one 37,7 procent krajowej bazy noclegowej i dysponowały 325,8 tys. miejsc noclegowych (tj. 43,5 procent ogółu miejsc noclegowych w Polsce).

Na 10 tys. mieszkańców Polski przypadało 85 miejsc noclegowych w bazie hotelowej. Jeżeli jednak uwzględni się miejsca noclegowe w całej turystycznej bazie noclegowej, to w 2016 roku na 10 tys. mieszkańców Polski przypadało 195 miejsc. Jeden hotel lub podobny obiekt w Polsce dysponował średnio 82 miejscami noclegowymi.

W Austrii, Czechach i Niemczech liczba ta nie przekraczała 60. Z drugiej strony na Malcie, w Finlandii, Danii, Chorwacji, Portugalii, Bułgarii, Szwecji i na Cyprze jeden obiekt liczył średnio powyżej 100 miejsc noclegowych (na Malcie nawet 254 miejsca).

W porównaniu z 2015 rokiem liczba oferowanych miejsc w obiektach hotelowych najbardziej wzrosła w Polsce (o 8 procent), w Luksemburgu (o 7,9 procent), na Łotwie (o 3 procent), w Portugalii (o 2,7 procent) i w Holandii (o 2,6 procent). Spadek liczby miejsc noclegowych w bazie hotelowej odnotowano w Rumunii (5,1 procent), na Cyprze (1,4 procent) i Słowacji (1,3 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ecco Travel: Z LOT-em bezpośrednio w świat

W przyszłym roku w Japonii odbędą się igrzyska olimpijskie, koszty podróży do tego kraju ...

Nadwiślański ibis Styles – z wiosłem nad głową

Kajaki, wiosła, koła ratunkowe i nadwiślańskie plaże pełne odpoczywających ludzi, a wszystko przedstawione w ...

Betlej: Biura podróży przed wielką szansą

Jeśli nie wydarzy się nic niekorzystnego, w najbliższych 6 latach liczba sprzedawanych wycieczek w ...

Katowice Airport: Uruchamiamy czartery do Meksyku i Dominikany

Pandemiczne obostrzenia sprawiły, że w styczniu katowickie lotnisko obsłużyło tylko 25 tysięcy pasażerów. Liczy ...

Zakładnicy z hotelu w Bamako już na wolności

36 zakładników z ośrodka turystycznego w stolicy Mali, Bamako, zaatakowanego wczoraj po południu przez ...

Podróże 2020: Parki narodowe, agroturystyka, czysto jak w szpitalu

Wędrówki w parkach narodowych albo po górach, najlepiej blisko domu, i spanie w kwaterach ...