Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Jeśli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu, to Polski Bon Turystyczny w wysokości 500 złotych, trafi nie tylko do dzieci, ale i do prawie 9 milionów emerytów i rencistów. To podwoi kwotę, jaka wpłynie na rynek turystyczny.

Publikacja: 02.07.2020 20:16

Senat przegłosował bony turystyczne dla emerytów i rencistów

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Za podjęciem uchwały w sprawie bonu głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

Senat przegłosował kilka poprawek do ustawy, której projekt zaproponował prezydent Andrzej Duda. Senatorowie rozszerzyli listę beneficjentów o emerytów i rencistów (poprawka Koalicji Obywatelskiej) , ale także o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą (nie są objęci programem 500 plus na każde dziecko). Tę drugą poprawkę zgłosił PiS. Dodatkowa grupa dzieci szacowana jest na 150-200 tysięcy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Senatorowie proponują bony turystyczne dla seniorów

Senatorowie zaproponowali w sumie prawie 80 poprawek do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Większość z nich miała charakter redakcyjny, legislacyjny i wyszły od senackich legislatorów.

Inna niezwykle ważna z punktu widzenia branży poprawka, która przeszła w Senacie mówi o tym, że bonem będzie można płacić także dostarczycielom pojedynczych usług turystycznych (np. przewodnik, wypożyczalnia kajaka, bilet do atrakcji turystycznej), a nie tylko za noclegi lub za pakiet usług.

Senat chce również, ograniczyć z 1 proc. do 0,5 proc. kwotę, jaka popłynie do ZUS za obsługę bonu turystycznego. Wyższa izba parlamentu nie chce też wyłączać POT-u i ZUS-u spod reżimu Prawa zamówień publicznych przy zadaniach związanych z tworzeniem systemu informatycznego do realizacji bonu.

Akceptację większości senatorów zdobyła też poprawka, która obligować będzie ministra właściwego ds. turystyki, by w 2021 r. i 2022 r. przedstawił Sejmowi informację, jak przebiegało realizowanie bonu i całej ustawy.

Senatorowie nie poparli z kolei poprawki wicemarszałek Gabrieli Morawskiej-Staneckiej z Lewicy, której celem było zwiększenie wartości bonu turystycznego do tysiąca złotych na dziecko i do 2 tysięcy złotych na dziecko niepełnosprawne.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy ocenił, że odpowiedni system teleinformatyczny, który pozwoli skorzystać z bonu turystycznego powinien być uruchomiony w ciągu 3-4 tygodni.

„W naszym przekonaniu 3-4 tygodnie to jest czas, kiedy odpowiednie instytucje będą mogły rozpocząć realizację tego bonu” – mówił w trakcie debaty Gut-Mostowy. Zastrzegał jednak, że resort nie może podać „twardych i konkretnych dat”. W ustawie jest przewidziana formuła, że minister właściwy ogłosi już funkcjonowanie danego systemu – mówił.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że jeśli ustawa wyjdzie z Senatu bez poprawek, bony trafią do beneficjentów jeszcze pod koniec lipca.

Ten scenariusz staje się teraz jednak nieaktualny. Ustawa z poprawkami wróci teraz bowiem do Sejmu, a ten zbiera się na następne posiedzenie dopiero 22 lipca.

ZOBACZ TEŻ: Platforma Obywatelska: 500 złotych dla każdego na turystykę

Bon turystyczny ma zdaniem projektodawcy spełniać dwie funkcje – wesprzeć polskie rodziny i jednocześnie pomóc branży turystycznej wyjść z kryzysu wywołanego przez pandemię.

Będzie przysługiwać niezależnie od dochodów na każde dziecko. Świadczenie będzie miało formę cyfrową. Beneficjenci będą mogli płacić nim przedsiębiorcom i organizacjom pożytku publicznego, którzy zgłoszą się wcześniej do bazy prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną.

Bonem będzie można płacić wielokrotnie (do wyczerpania 500 złotych) do 31 marca 2022 roku.

Według Ministerstwa Rozwoju z bonu skorzysta 6,4 miliona dzieci w wieku do 18 lat, jeśli nie liczyć grupy którą dołączono dzisiaj w ramach poprawki. Wartość pomocy sięgać ma 3,5-4 mld złotych, ale razem z emerytami i rencistami ta suma może wzrosnąć do 7 – 9 miliardów złotych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska