Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Dopłata do wynagrodzeń i prawo do postojowego, łagodniejsze warunki zwrotu subwencji do Polskiego Funduszu Rozwoju, uruchomienie funduszu na wzór Turystycznego Funduszu Zwrotów, obniżenie VAT na usługi firm z sektora przemysłu spotkań – to niektóre z postulatów zgłoszonych przez Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń pod adresem rządzących.

Publikacja: 20.10.2020 09:47

Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Foto: Fot. Krzysztof Sklodowski

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń skupiająca kilkanaście organizacji i stowarzyszeń gromadzących przedsiębiorców z sektora przemysłu spotkań – w tym Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego czy Polską Izbę Przemysłu Targowego – wysłała w poniedziałek do Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii listę postulatów z wezwaniem do podjęcia rozmów.

CZYTAJ TEŻ: Możliwe zwolnienie z ZUS i postojowe dla touroperatorów

Pismo skierowane jest do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzeja Guta-Mostowego, a także do dyrektora departament turystyki w tym ministerstwie Rafała Szlachty i jego zastępcy Dominika Borka.

Jak czytamy, branży przemysłu spotkań i targów nie udało się przywrócić działalności operacyjnej po marcowym lockdownie, a w związku z brakiem pomocy sektorowej jej sytuacja jest dramatyczna. Autorzy zgłaszają więc 16 postulatów. Poczynając od wezwania wymienionych do wyznaczenia im spotkania, podczas którego mogliby przedstawić sytuację swojego sektora i proponowane rozwiązania, aż po „szybki przekaz medialny odnośnie kolejnych, wspólnych kroków służących wypracowaniu dodatkowych możliwych form wsparcia”.

Przypomnijmy, że Gowin już podczas pierwszego spotkania z przedstawicielami branży turystycznej, debaty na temat wpływu bonu turystycznego na pobudzenie ruchu turystycznego, zadeklarował chęć poznania problemów branży turystycznej i przygotowania „punktowej” pomocy dla poszczególnych grup przedsiębiorców w niej działających („Gowin: Będzie precyzyjnie zaplanowana pomoc dla turystyki”).

Poniżej publikujemy pismo w całości i bez zmian.

Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Panowie Dyrektorzy,
w nawiązaniu do rozporządzenia z dn. 16 / 10 / 2020 stwierdzamy:

Przemysł spotkań pod jakim rozumiemy m.in odbywanie się wydarzeń, konferencji, spotkań B2B, targów, turystyki przyjazdowej i biznesowej, działalności hoteli biznesowych firm sceno technicznych i scenograficznych został ponownie zatrzymany. Warunki określone w rozporządzeniu uniemożliwiają prowadzenie naszej działalności gospodarczej. Działalności, której łączny obrót wynosi według szacunków pomiędzy 35 a 65 mld PLN.
Nie udało nam się przywrócić działalności operacyjnej po marcowym lockdown’ie i w związku z brakiem otrzymania pomocy sektorowej nasza sytuacja jest dramatyczna.
Nasz segment rynku nie został objęty Bonem Turystycznym i Funduszem TFZ. Został w zdecydowanej większości pominięty we wprowadzonej w “mikro tarczy dla turystyki” pomocy w zakresie abolicji ZUS i postojowym. Pominięte zostały agencje eventowe, organizatorzy turystyki i firmy około targowe – kluczowe podmioty naszego przemysłu.
Nadszedł czas – podobnie, jak w marcu 2020 r. – na podjęcie pilnych i skutecznych działań. W odróżnieniu do marca br. działania powinny być jednak skierowane sektorowo – do najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki oraz podmiotowo – do firm dotkniętych największym spadkiem obrotów.
Postulujemy o:

1. Pilne spotkanie przedstawicieli MRPiT oraz innych zaangażowanych instytucji z Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) w celu omówieniu elementów pomocy i działań z reprezentowanymi w RPSiW organizacjami członkowskimi.

2. Dopłatę do wynagrodzeń i przestojowego dla firm z naszych sektorów, objętych spadkiem 70%, liczonym rok do roku, przez dowolne 3 kolejne miesiące przed złożeniem wniosku.

3. Uwzględnienie kodów PKD, które zostały pominięte w mikro tarczy turystycznej. Dotyczy to zarówno pomocy tej już realizowanej, jak i przyszłej. W szczególności kodów PKD Agencji Eventowych oraz firm około targowych. Przedłużenie zwolnienia z ZUS wprowadzonego w mikro tarczy dla turystyki o kolejne 3 miesiące.

4. 12 miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR dla firm z przemysłu spotkań i wydarzeń.

5. Obniżenie wysokości zwrotu subwencji do PFR o 18,75% związanej z niespełnieniem warunku braku spadku zatrudnienia (którego warunku firmy nie działające od 6 miesięcy nie mogą spełnić).

6. Dodatkowy nabór na fundusze z PFR dla naszych sektorów.

7. Uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia / spotkania B2B – gwarantującego zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuację klientów biznesowych przy nowych rezerwacjach (szczególnie istotne narzędzie w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do kredytów obrotowych). Fundusz miałby charakter kredytu obrotowego na okres 5 lat. Powinien dotyczyć wydarzeń targowych, konferencyjnych, kongresów, turystyki motywacyjnej i spotkań w hotelach biznesowych.

8. Odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy dla firm z sektorów poszkodowanych.

9. Oddzielną (równoległą) formułę spotkań roboczych z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii dla przemysłu spotkań i wydarzeń (uwzględnienie specyfiki tej części gospodarki narodowej).

10. Wprowadzenie bonu na spotkania / wydarzenia – bony dla klientów organizujących spotkania, targi, konferencje.

11. Umożliwienie organizacji wydarzeń i spotkań (konferencje, targi, kongresy) na takich zasadach, jak wydarzenia kulturalne: 25% obłożenia w strefie czerwonej i żółtej w reżimie sanitarnym. Przy okazji zwracamy uwagę na oczywisty błąd w rozporządzeniu eliminujący wydarzenia online w strefie czerwonej.

12. Obniżenie stawki VAT na nasze sektory dotknięte paraliżem w celu pobudzenia popytu od Nowego Roku 2021 roku.

13. Możliwość odliczania kosztów organizowanych spotkań / wyjazdów w kosztach firmy w celu pobudzenia popytu.

14. Możliwości skorzystania z funduszu socjalnego na organizację wydarzeń w celu pobudzenia popytu.

15. Możliwość skorzystania z dopłat do wydarzeń i wyjazdów – tzw. bon dla firm – lub bon na pracownika w celu pobudzenia popytu.

16. Konieczny jest także szybki przekaz medialny odnośnie kolejnych, wspólnych kroków służących wypracowaniu dodatkowych możliwych form wsparcia.

Jednocześnie byłoby nam miło gościć Panów w formie publicznego spotkania online w tzw. “Kawie z TUgether”. Kluczowym celem takiej formy przekazu jest stabilizacja emocji w naszej części gospodarki, które jak Panowie możecie się domyśleć, w związku z dynamicznie postępującą pandemią i całkowitym lockdown’em dla naszych sektorów, sięgają już zenitu. Proponujemy datę 25.10.2020 r.

Z poważaniem,

Bartosz Bieszyński

Koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń w składzie:
Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel – SOIT
Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Klub Agencji Eventowych SAR
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce – SKKP
Polska Izba Przemysłu Targowego – PIPT
Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP
Polska Izba Techniki Estradowej – PITE
Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji – IAKS Polska
Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce
Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki Biznesowej – SITE Poland
Stowarzyszenie Branży Eventowej – SBE
Harmony Polish Hotels
Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych – PSPA
Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich – IGMAP
Fundacja FOH
Future for MICE
Meeting Professional International Poland Chapter – MPI

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń skupiająca kilkanaście organizacji i stowarzyszeń gromadzących przedsiębiorców z sektora przemysłu spotkań – w tym Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego czy Polską Izbę Przemysłu Targowego – wysłała w poniedziałek do Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii listę postulatów z wezwaniem do podjęcia rozmów.

CZYTAJ TEŻ: Możliwe zwolnienie z ZUS i postojowe dla touroperatorów

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty