Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Dopłata do wynagrodzeń i prawo do postojowego, łagodniejsze warunki zwrotu subwencji do Polskiego Funduszu Rozwoju, uruchomienie funduszu na wzór Turystycznego Funduszu Zwrotów, obniżenie VAT na usługi firm z sektora przemysłu spotkań – to niektóre z postulatów zgłoszonych przez Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń pod adresem rządzących.

Publikacja: 20.10.2020 09:47

Przemysł spotkań: Jesteśmy w dramatycznej sytuacji, oczekujemy pomocy

Foto: Fot. Krzysztof Sklodowski

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń skupiająca kilkanaście organizacji i stowarzyszeń gromadzących przedsiębiorców z sektora przemysłu spotkań – w tym Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego czy Polską Izbę Przemysłu Targowego – wysłała w poniedziałek do Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii listę postulatów z wezwaniem do podjęcia rozmów.

CZYTAJ TEŻ: Możliwe zwolnienie z ZUS i postojowe dla touroperatorów

Pismo skierowane jest do wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzeja Guta-Mostowego, a także do dyrektora departament turystyki w tym ministerstwie Rafała Szlachty i jego zastępcy Dominika Borka.

Jak czytamy, branży przemysłu spotkań i targów nie udało się przywrócić działalności operacyjnej po marcowym lockdownie, a w związku z brakiem pomocy sektorowej jej sytuacja jest dramatyczna. Autorzy zgłaszają więc 16 postulatów. Poczynając od wezwania wymienionych do wyznaczenia im spotkania, podczas którego mogliby przedstawić sytuację swojego sektora i proponowane rozwiązania, aż po „szybki przekaz medialny odnośnie kolejnych, wspólnych kroków służących wypracowaniu dodatkowych możliwych form wsparcia”.

Przypomnijmy, że Gowin już podczas pierwszego spotkania z przedstawicielami branży turystycznej, debaty na temat wpływu bonu turystycznego na pobudzenie ruchu turystycznego, zadeklarował chęć poznania problemów branży turystycznej i przygotowania „punktowej” pomocy dla poszczególnych grup przedsiębiorców w niej działających („Gowin: Będzie precyzyjnie zaplanowana pomoc dla turystyki”).

Poniżej publikujemy pismo w całości i bez zmian.

Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Panowie Dyrektorzy,
w nawiązaniu do rozporządzenia z dn. 16 / 10 / 2020 stwierdzamy:

Przemysł spotkań pod jakim rozumiemy m.in odbywanie się wydarzeń, konferencji, spotkań B2B, targów, turystyki przyjazdowej i biznesowej, działalności hoteli biznesowych firm sceno technicznych i scenograficznych został ponownie zatrzymany. Warunki określone w rozporządzeniu uniemożliwiają prowadzenie naszej działalności gospodarczej. Działalności, której łączny obrót wynosi według szacunków pomiędzy 35 a 65 mld PLN.
Nie udało nam się przywrócić działalności operacyjnej po marcowym lockdown’ie i w związku z brakiem otrzymania pomocy sektorowej nasza sytuacja jest dramatyczna.
Nasz segment rynku nie został objęty Bonem Turystycznym i Funduszem TFZ. Został w zdecydowanej większości pominięty we wprowadzonej w “mikro tarczy dla turystyki” pomocy w zakresie abolicji ZUS i postojowym. Pominięte zostały agencje eventowe, organizatorzy turystyki i firmy około targowe – kluczowe podmioty naszego przemysłu.
Nadszedł czas – podobnie, jak w marcu 2020 r. – na podjęcie pilnych i skutecznych działań. W odróżnieniu do marca br. działania powinny być jednak skierowane sektorowo – do najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki oraz podmiotowo – do firm dotkniętych największym spadkiem obrotów.
Postulujemy o:

1. Pilne spotkanie przedstawicieli MRPiT oraz innych zaangażowanych instytucji z Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (RPSiW) w celu omówieniu elementów pomocy i działań z reprezentowanymi w RPSiW organizacjami członkowskimi.

2. Dopłatę do wynagrodzeń i przestojowego dla firm z naszych sektorów, objętych spadkiem 70%, liczonym rok do roku, przez dowolne 3 kolejne miesiące przed złożeniem wniosku.

3. Uwzględnienie kodów PKD, które zostały pominięte w mikro tarczy turystycznej. Dotyczy to zarówno pomocy tej już realizowanej, jak i przyszłej. W szczególności kodów PKD Agencji Eventowych oraz firm około targowych. Przedłużenie zwolnienia z ZUS wprowadzonego w mikro tarczy dla turystyki o kolejne 3 miesiące.

4. 12 miesięczne memorandum na rozpoczęcie spłat subwencji PFR dla firm z przemysłu spotkań i wydarzeń.

5. Obniżenie wysokości zwrotu subwencji do PFR o 18,75% związanej z niespełnieniem warunku braku spadku zatrudnienia (którego warunku firmy nie działające od 6 miesięcy nie mogą spełnić).

6. Dodatkowy nabór na fundusze z PFR dla naszych sektorów.

7. Uruchomienie Funduszu Zwrotów za wydarzenia / spotkania B2B – gwarantującego zwroty po upływie 180 dni i stabilizującego sytuację klientów biznesowych przy nowych rezerwacjach (szczególnie istotne narzędzie w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do kredytów obrotowych). Fundusz miałby charakter kredytu obrotowego na okres 5 lat. Powinien dotyczyć wydarzeń targowych, konferencyjnych, kongresów, turystyki motywacyjnej i spotkań w hotelach biznesowych.

8. Odroczenie kredytów i leasingów o kolejne 6 miesięcy dla firm z sektorów poszkodowanych.

9. Oddzielną (równoległą) formułę spotkań roboczych z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii dla przemysłu spotkań i wydarzeń (uwzględnienie specyfiki tej części gospodarki narodowej).

10. Wprowadzenie bonu na spotkania / wydarzenia – bony dla klientów organizujących spotkania, targi, konferencje.

11. Umożliwienie organizacji wydarzeń i spotkań (konferencje, targi, kongresy) na takich zasadach, jak wydarzenia kulturalne: 25% obłożenia w strefie czerwonej i żółtej w reżimie sanitarnym. Przy okazji zwracamy uwagę na oczywisty błąd w rozporządzeniu eliminujący wydarzenia online w strefie czerwonej.

12. Obniżenie stawki VAT na nasze sektory dotknięte paraliżem w celu pobudzenia popytu od Nowego Roku 2021 roku.

13. Możliwość odliczania kosztów organizowanych spotkań / wyjazdów w kosztach firmy w celu pobudzenia popytu.

14. Możliwości skorzystania z funduszu socjalnego na organizację wydarzeń w celu pobudzenia popytu.

15. Możliwość skorzystania z dopłat do wydarzeń i wyjazdów – tzw. bon dla firm – lub bon na pracownika w celu pobudzenia popytu.

16. Konieczny jest także szybki przekaz medialny odnośnie kolejnych, wspólnych kroków służących wypracowaniu dodatkowych możliwych form wsparcia.

Jednocześnie byłoby nam miło gościć Panów w formie publicznego spotkania online w tzw. “Kawie z TUgether”. Kluczowym celem takiej formy przekazu jest stabilizacja emocji w naszej części gospodarki, które jak Panowie możecie się domyśleć, w związku z dynamicznie postępującą pandemią i całkowitym lockdown’em dla naszych sektorów, sięgają już zenitu. Proponujemy datę 25.10.2020 r.

Z poważaniem,

Bartosz Bieszyński

Koordynator Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń w składzie:
Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel – SOIT
Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Klub Agencji Eventowych SAR
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce – SKKP
Polska Izba Przemysłu Targowego – PIPT
Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych – SOIAR
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego – IGHP
Polska Izba Techniki Estradowej – PITE
Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji – IAKS Polska
Zrzeszenie Agentów IATA w Polsce
Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki Biznesowej – SITE Poland
Stowarzyszenie Branży Eventowej – SBE
Harmony Polish Hotels
Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych – PSPA
Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich – IGMAP
Fundacja FOH
Future for MICE
Meeting Professional International Poland Chapter – MPI

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń skupiająca kilkanaście organizacji i stowarzyszeń gromadzących przedsiębiorców z sektora przemysłu spotkań – w tym Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego czy Polską Izbę Przemysłu Targowego – wysłała w poniedziałek do Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii listę postulatów z wezwaniem do podjęcia rozmów.

CZYTAJ TEŻ: Możliwe zwolnienie z ZUS i postojowe dla touroperatorów

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Tendencje
Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości