Prawie dwie trzecie (64 procent) Polaków przyznało, że pandemia covidu-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia wpłynęły na ich plany podróżnicze w 2020 roku – wynika z badania przeprowadzonego w połowie czerwca na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez agencję badawczą PBS.
W tym czasie wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem planowała ponad połowa, bo 55 procent, Polaków. 27 procent w ogóle nie planowało takiego wyjazdu, a 18 procent nie podjęło jeszcze decyzji. 76 procent tych, którzy tego lata wyjeżdżać nie planują, podało powody związane z epidemią covidu-19: pogorszenie sytuacji ekonomicznej lub zawodowej, obawa o zdrowie własne i najbliższych oraz niechęć do wypoczynku w czasie ograniczeń (maseczki, dystans). Dwa ostatnie powody częściej wskazywali respondenci z najstarszej grupy wiekowej (55 lat i więcej). Wyjazdy częściej planowali młodsi badani, na przykład w grupie wiekowej 18-24 lata było ich 65 procent. W najstarszej grupie wiekowej wyjazd planowało 45 procent respondentów.
CZYTAJ TEŻ: Polacy coraz mniej boją się koronawirusa. Chcą podróżować
Spośród osób, które zamierzają wyjechać na wakacje, zdecydowana większość, bo 82 procent, planuje wypoczynek w kraju. Za granicę chce wyjechać 13 procent badanych, a 5 procent nie zdecydowało jeszcze, dokąd pojedzie. Dwie trzecie badanych, którzy spędzą wakacje w kraju, wyjedzie ponad 200 kilometrów od miejsca zamieszkania, co czwarty nie opuści swojego regionu.