Dramatyczny apel. „Ruch turystyczny nie przekłada się na wzrost zachorowań”

Fot. Pixabay

W obronie przedsiębiorców z branż obsługujących zimową turystykę i całych miejscowości, które żyją z ruchu turystycznego, wystąpili Bezpartyjni Samorządowcy.

– Utrzymujący się lockdown ma katastrofalne skutki dla wielu przedsiębiorców. Szczególnie odczuwają go osoby z miejscowości górskich, gdzie turystyka jest jedynym i całorocznym źródłem utrzymania. Jestem w stałym kontakcie z wieloma z nich i regularnie otrzymuję informacje o pogłębiającym się problemie. Dialog samorządów z rządem jest w tym momencie konieczny, aby udało się znaleźć optymalne rozwiązanie tej trudnej sytuacji – podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, należący do Bezpartyjnych Samorządowców.

– To ostatni moment, żeby ocalić biznes, który od marca walczy o przetrwanie. Przedstawiciele branży turystycznej są przygotowani, żeby otworzyć swoje ośrodki zgodnie z reżimem sanitarnym. Niecierpliwie czekają na kolejne sygnały rządu i rekompensaty dostosowane do poziomu ich strat – sekunduje mu członek zarządu województwa dolnośląskiego Paweł Wybierała.

CZYTAJ TEŻ: Krynica Morska – 99 procent ludzi żyje tu z turystyki. „Teraz jest tragedia”

Autorzy apelu powołują się na badania lokalnej organizacji turystycznej w Szklarskiej Porębie, prowadzone od lipca do września. Wynika z nich, że letnie wzmożenie ruchu turystycznego w kurortach nie przełożyło się na wzrost liczby zachorowań na covid-19. – W trzech powiatach, które odwiedziło ponad dwa miliony turystów, co wiemy na podstawie logowań telefonów komórkowych, liczba zakażeń do września była ponad trzykrotnie niższa niż średnia dla całego kraju. Zamknięcie branży w tej sytuacji nie ma żadnego uzasadnienia epidemicznego – tłumaczy prezes lokalnej organizacji turystycznej w Szklarskiej Porębie Grzegorz Sokoliński.

Bezpartyjni Samorządowcy wracają też do swoich postulatów z listopada. Spora część z nich – jak otwarcie noclegów i gastronomii od 28 grudnia czy rozbicie ferii na cztery dwutygodniowe turnusy – jest już nie do przeprowadzenia. Pozostają jednak postulaty uruchamiania dodatkowych pieniędzy, na poziomie krajowym i unijnym, dla wsparcia przedsiębiorców. I, jak należy rozumieć, postulat natychmiastowego otwarcia biznesów związanych z obsługą turystów. By skorzystać przynajmniej z końcówki sezonu.

ZOBACZ TAKŻE: Kurort w opałach. „Zaczęły się zwolnienia z pracy”

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Testy na gdańskim lotnisku również dla przylatujących

Od poniedziałku, 29 marca, na gdańskim lotnisku pasażerowie przylatujący z zagranicy będą mogli zrobić ...

Obcokrajowcy wydali w Polsce prawie 8 procent więcej

W III kwartale tego roku obcokrajowcy wydali w Polsce 11,7 miliarda złotych, czyli o ...

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii przedłużony

Obowiązujący do jutra zakaz lotów z Wielkiej Brytanii zostanie przedłużony do 13 stycznia – ...

Wizz Air znów lata z Polski

Węgierski przewoźnik otworzył wczoraj wszystkie bazy w Polsce i wznowił połączenia między innymi do ...

Rosyjscy hotelarze windują ceny na mistrzostwa

Nawet o 2489 procent wzrosły ceny noclegów w tych rosyjskich miastach, w których będą ...

Hotelarze do EgyptAir: Przeceńcie bilety do Szarmu

Egipska branża turystyczna domaga się od EgyptAir obniżenia o połowę ceny biletu lotniczego z ...